Swim Wales Awards Dinner
Find a club

 

Swim Wales Awards Evening 2012

Swim Wales celebrated the achievements of participants in Welsh aquatics by hosting the Swim Wales Awards Evening on Friday 12th October 2012 @ The Village Hotel, Swansea. A fabulous evening was had by all and our special thanks go to 'Written in Kings' who played a wonderful set, Phil Steele who did a great job hosting the awards and to David Davies, Jemma Lowe, Georgia Davies, Liz Johnson and Ieuan Lloyd for making the presentations.

The Awards Evening recognised the efforts of coaches, volunteers & swimmers who contribute so much to aquatics in Wales.

The 14 award category winners and runners up were: 

  1. Female Senior Swimmer - Winner: Jemma Lowe & Georgia Davies runner up
  2. Female Junior Swimmer - Winner: Chloe Tutton & Carys Thomas runner up
  3. Male Senior Swimmer - Winner: Ieuan Lloyd & Marco Loughran runner up
  4. Male Junior Swimmer - Winner: Cameron Brown & Lewis Fraser runner up
  5. Male Disability Swimmer - Winner: Morgyn Peters & Jack Thomas runner up
  6. Female Disability Swimmer - Winner: Nyree Kindred & Liz Johnson runner up
  7. Junior Disability Swimmer - Winner: Ffion Butler & Morgan Vaughan runner up
  8. Master Swimmer - Winner: Helen Hughes & James Arthur runner up
  9. Water Polo Player - Winner: Dan Laxton & Russ Thomas runner up
  10. Team -Winner: Swim Wales Summer Nationals Technical Officials & Swim Swansea 4x200m Mens Relay runner up
  11. Performance Coach - Winner: Billy Pye & Dr Ross Nicholas runner up
  12. Volunteer Coach - Winer: Rohan Monico & Adrian Thomas runner up
  13. Volunteer - Winner: Luke Hart & Margaret Sharratt runner up
  14. Unsung Hero - Winner: Rob Williams & Richard Owen runner up

We would also like to celebrate the efforts and continued support of the following people who were nominated, for their huge contribution to Welsh Aquatics: David Davies, Jonathan Eke, Rhiannon Henry, Laura Hatcher, Dave Haller, Stuart McNarry, Dai Thomas, Paul Hillman, Daniel Bendle, Adrian Weston, Craig Nelson, Jak Mullins, Sheilah Roberts, Alan Roberts, Lauren Sutton, Martin Noble. Wendy Thomas, Tina Sutton, Brian Grant, Gill Jacob and Sian Boyles.

AWARDS2 

AWARDS3

AWARDS4

AWARDS5

AWARDS6

AWARDS7

AWARDS8

AWARDS9

AWARDS10

AWARDS11

AWARDS12

AWARDS13

AWARDS14

AWARDS15

AWARDS16

AWARDS17

AWARDS18

AWARDS19

AWARDS20

AWARDS21

AWARDS22

AWARDS23

AWARDS24

AWARDS25

AWARDS26

AWARDS27

AWARDS28

AWARDS29

AWARDS30

AWARDS31

AWARDS32

AWARDS33

AWARDS34

AWARDS35

AWARDS36

AWARDS37

AWARDS38

AWARDS39

AWARDS40

AWARDS41

AWARDS42

AWARDS43

AWARDS44

AWARDS45

AWARDS46

AWARDS47

AWARDS48

AWARDS49

AWARDS50

AWARDS51

AWARDS52

AWARDS53

AWARDS54

AWARDS55

AWARDS56

AWARDS57

AWARDS58

AWARDS59

AWARDS60

AWARDS61

AWARDS62

AWARDS63

AWARDS64

AWARDS65

AWARDS66

AWARDS67

AWARDS68

AWARDS69

AWARDS70

AWARDS71


Meet Pack

Please click here for evening programme

Location

« Back

Sorry, results for this event have not been published yet. Check again soon.